Charakterystyka twórczości Haliny Poświatowskiej - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Za odkrywcę i mecenasa Haliny Poświatowskiej uważa się częstochowskiego krytyka literackiego i poetę Tadeusza Gierymskiego, który - jak sam napisał z okazji jej śmierci, w artykule Pożegnania poetki w 1967 – propagował Poświatowską nie tyle z powodu przekonania o jej niezwykłym talencie, ile z… litości do tej schorowanej i przedwcześnie owdowiałej poetki.

Halina Poświatowska zadebiutowała w 1956 roku (dlatego należy do pokolenia Współczesności), gdy „Gazeta Częstochowska” opublikowała jej wiersze Szczęście i Człowiek z Annapurny.

Rok później ma miejsce ogólnopolski debiut autorki, najpierw w czasopiśmie „Kierunki”, a potem w krakowskiej „Zebrze”.
W 1958 roku, w krakowskim Wydawnictwie Literackim pojawił się jej pierwszy zbiór poezji, zatytułowany Hymn bałwochwalczy. Tom doczekał się wielu pochlebnych recenzji krytyków i aprobaty czytelników, zdobył wyróżnienie jako najciekawszy debiut książkowy na Ogólnopolskim Festiwalu Młodej Poezji w 1959 roku.

Kolejne wiersze zebrane zostały w trzech tomikach poezji: Dzień dzisiejszy (1963, w krakowskim Wydawnictwie Literackim), Oda do rąk (1966, nakładem warszawskiego „Czytelnika”) i Jeszcze jedno wspomnienie (1968 – pośmiertnie, w krakowskim Wydawnictwie Literackim, przygotowany przez Jana Zycha i siostrę poetki, Małgorzatę Porębską). Prócz liryków autorka napisała reportaż o pobycie w USA. Notatnik amerykański ukazał się w 23. numerze „Współczesności” 1961 roku. Jej „konto” wzbogaca także opowiadanie Niebieski ptak, opublikowane w 38. „Życia Literackiego” w 1966 roku.

Po śmierci poetki, która 13 kwietnia 1962 roku została przyjęta na członka Związku Literatów Polskich, zostało odnalezionych wiele niepublikowanych liryków. Pośmiertnie, w Wydawnictwie Literackim opublikowano jej autobiograficzną powieść Opowieść dla przyjaciela.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć - analiza i interpretacja
2  Biografia Haliny Poświatowskiej
3  Jestem Julią - analiza i interpretacjaKomentarze: Charakterystyka twórczości Haliny Poświatowskiej

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: