Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz Haliny Poświatowskiej *** (Jestem Julią) opowiada o dwudziestotrzyletniej kobiecie, która dotknęła kiedyś miłości. Nie było to jednak uczucie szczęśliwe, miało smak gorzkiej, ciemnej kawy:
wzmogła
rytm serca
rozdrażniła
mój żywy organizm
rozkołysała zmysły


Gdy miłość odeszła, Julia zawisła na wysokim balkonie (analogia z nastoletnią bohaterką dramatu Williama Szekspira Romeo i Julia). Choć krzyczała, by uczucie wróciło, zagryzała wargi do krwi – ono jednak nie przyszło ponownie, co potwierdza wyznanie podmiotu w ostatniej części. Mówi, że ma tysiąc lat i żyje nadal, mimo tęsknoty, smutku i cierpienia.

To współczesne nawiązanie do romantycznej tragedii angielskiego mistrza i reformatora teatru – Szekspira – jest ukochanym wierszem milionów Polek (nie licząc kobiet innych narodowości – wiersz został przetłumaczony na kilkanaście języków!).

Jego siła tkwi w uniwersalnej wymowie i ponadczasowej treści. Chyba każda z kobiet była przynajmniej raz w życiu symboliczną Julią – kochała bez wzajemności, zaufała osobie, która była niegodna tego uczucia, a potem musiała nauczyć się żyć samej, zbudować swój świat od nowa. Poświatowskiej udało się to, czemu nie podołało wielu polskich twórców – stworzyła wiersz prosty, a zarazem tak piękny, głęboki, prawdziwy, że jest nieskończoną inspiracją dla malarzy czy muzyków (płyta Marysi Sadowskiej czy Michała Żebrowskiego).

Poetka opowiedziała bez zbytniej egzaltacji czy użalania się historię niekochanej dziewczyny. W zaledwie kilku słowach oddała siłę jej uczucia, żal, jaki czuła po odtrąceniu, gorycz porażki i nadzieję na nową miłość, na następczynie tej, która odeszła i nie wróciła, a mimo wszystko, mimo tysiąca lat bagażu, trzeba żyć dalej.

Pozbawiony tytułu (podaje się pierwszy wers utworu) wiersz Haliny Poświatowskiej należy do liryki bezpośredniej. Jest poetyckim wyznaniem podmiotu lirycznego - dziewczyny o imieniu Julia, podzielonym na pięć nierównych, nierymowanych części (pierwsza złożona z 10 wersów, druga i czwarta po jednej linijce, część trzecia to 8, a piąta 3 wersy), z których jedna da się wyodrębnić dwie główne partie – wspomnienia o miłości oraz opis egzystowania bez niej.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Jestem Julią - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-12 21:58:57

w utworze nie chodzi bynajmniej o "niekochaną" kobietę, ale o kobietę, która straciła ukochanego mężczyznę i za nim tęskni. Julia jest ta, która żyje lat tysiąc, pozbawiona miłości przez nieszczęśliwy los. To nie jest po prostu "uniwersalny" wiersz o zdradzonej czy niekochanej kobiecie. Jeśli autorka chce szukać analogii we współczesności, to powinna raczej powołać się na obraz kobiety, której ukochany zginął np. w wypadku, a która za nim tęskni.


2011-05-17 19:25:28

Zgadzam się z opinią Joanny. Julia w wierszu opisuje miłość, którą straciła. Była gorzka, bo była bolesna, ale odwzajemniona. Nieszczęśliwa? Owszem, ponieważ trwała krótko, zbyt krótko, ale "wzmogła rozdrażniła rozkołysała zmysły". Odeszła wraz ze śmiercią ukochanego, dlatego tak bardzo boli. Wiersz przedstawia obraz kobiety, która cierpi, lecz musi żyć, a żyje z wiecznym, nieopisanym bólem w sercu po stracie miłości. Nawiązanie do analogii we współczesności również wydaje mi się błędne. Zwróciłabym też większą uwagę na czasowniki zamieszczone w wierszu.
Streszczenia książek
Tagi: